“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

[ad_1]

Кожен четвертий допис, який публікують в своїх телеграм-каналах колаборанти і самопроголошені керівники окупованих територій Запорізької області, містить або недостовірну, фейкову інформацію, або маніпуляцію. Найбільше фейків, при цьому, стосується діяльності української армії, соціальної тематики і дискредитації України як держави в цілому. Як мінімум, 67%, або два з трьох дописів, які містять фейки, написані саме про це. Такими стали результати першого тижня роботи проєкту “Перевірено.Запоріжжя”, який стартував 11 липня 2022 року. 

З 11 по 17 липня ми проаналізували 870 повідомлень колаборантів в 14 Телегам-каналах*, які працюють на тимчасово окупованих містах Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, смт. Якимівка, Кирилівка. Також ми  аналізували канали основних колаборантів області: Євгена Балицького і Володимира Рогова. Всі вони тиражують фейки і маніпуляції, передруковуючи їх з російських пропагандистських ЗМІ і один у одного. За цей період ми знайшли 112 маніпуляцій і 98 фейків.

За кількістю фейків загалом лідирують три канали — Володимира Рогова, який називає себе «членом головної ради військово-громадської адміністрації Запорізької області» і є головною балакаючою головою на пропагандистських російських телеканалах. У нього за тиждень ми знайшли не менше 17 фейків. Трохи менше, 16 фейків, було у “Южного плацдарма” і “Энергодарского связного” (10 фейків). Найбільша ж концентрація фейків від загальної кількості дописів в телеграм-каналах була у телеграм-канала “Токмак Сегодня” (31% фейків від загальної кількості дописів в каналі за тиждень), “Балицкий Евгений”, його автор називає себе “губернатором Запорізької області” (27%) і канал “Бердянск.Актуально” (20% фейків від загальної кількості дописів). Найменше фейків було виявлено в телеграм-каналах «Администрация города Днепрорудное», «Новая Кирилловка» і «Администрация Города Мелитополь» (по 4% фейків від загальної кількості публікацій в телеграм-каналі відповідно). Всього за аналізований період 11%  від загальної кількості дописів були фейками,  ще  майже 13% —  маніпуляціями.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

Така навала фейкової і маніпулятивної інформації в колабораційних телеграм-каналах була очікуваною. Разом з тим, вона дозволяє побачити рівень викривлення реальності, який транслюється аудиторії на окупованих територіях, і, разом з цим, на аудиторію російську, через пропагандистські росЗМІ. Якщо коротко, то в каналах транслюється одна ідея: все, що російське, — прекрасне, все, що українське — зло. Робиться це через маніпулятивно-недостовірні вкиди з найрізноманітніших тем. Подивимося, в яких темах фейкомети проявлялися найбільше.

Українська армія, нацисти і бойовики-терористи Зеленського

Найбільше фейків, 38% від їх загальної кількості, зафіксованої під час  моніторинга, стосувалися дій української армії і розвідки. Все, що пов’язано з бойовими діями на території області і за її межами, подавалося як провина/злий намір/злочин проти українців “озброєних нацугруповань”, “Бойовиків Зеленського” і просто “нацистів”. Вкрай рідко автори каналів називали українські збройні сили просто Збройними силами України. Обезцінення і дискредитація всього українського, тим паче ЗСУ,  є одним з показових трендів для всіх аналізованих телеграм-каналів. Тож, фейки про ЗСУ стосувалися, в основному, одного: українська армія «знищує» мирні міста, поля, об’єкти і вбиває своїх громадян.

Фейк: ВСУ наносить удари по Енергодару 

Про Енергодар цього тижня писали багато. 

“ВСУ наносять удари по мирному місту” (Южный плацдарм, 12.07.2022);

“В ночь на вторник украинские беспилотники сбросили 2 мины на здание вблизи Запорожской АЭС, пострадавших нет” (Южный Плацдарм, 12.07.2022); 

“Сегодня ВСУ продолжают массированные обстрелы города Энергодара” (Балицький Євген, 12.07.2002); 

“В ночь на вторник украинские беспилотники сбросили 2 мины на здание вблизи Запорожской АЭС, пострадавших нет, заявили РИА Новости в пресс-службе военно-гражданской администрации Энергодара” (Токмак Сегодня, 12.07.2022),

“Сегодня в 0.26 два ударных БЛА ВСУ сбросили две 120-мм мины на здание, расположенное вблизи Запорожской АЭС. Повреждена кровля и остекление. Пострадавших нет” (Энергодарский Связной, 12.07.2022)

“Украинские военные применили дрон-камикадзе по жилому массиву Энергодара, информация о жертвах уточняется” (Энергодарский Связной, 12.07.2022)

“Зарегистрированы четыре прилета со стороны Украины. Обстрелам подвержены объекты гражданской инфраструктуры, жилые массивы. Разрывы происходят в непосредственной близости от объектов инфраструктуры Запорожской АЭС, что создает угрозу возникновения внештатных, в том числе техногенных и аварийных ситуаций” (Энергодарский Связной, 12.07.2022)

“Удары дронов ВСУ по Энергодару — подробности. Террористы Зеленского продолжает наносить удары” (Владимир Рогов, 12.07.2022)

“Подробности удара БПЛА ВСУ по Энергодару. …Шайка наркоманов и нацистов ищет и создаёт любые поводы, чтобы не допустить приезда инспекции МАГАТЭ на ЗАЭС”.  (Владимир Рогов, 12.07.2022)

“Глава ВГА Запорожской области Евгений Балицкий в эфире Россия24 прокомментировал ситуацию с нанесением авиаударов беспилотными летательными средствами в Энергодаре со стороны военных формирований Украины (Новая Кирилловка 17.07.2022)

Спростування цієї інформації давав і міський голова Енергодара Дмитро Орлов, і аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Так, аналітики Інституту вивчення війни (ISW) заявили про провокацію російських військових, які здійснили атаку на Запорізьку АЕС під чужим прапором. Тобто інформація про атаку Енергодар і ЗАЕС силами ВСУ — фейк.

Фейк: Київ зробив невдалу спробу наступу в Запорізькій області

“Украинская армия предприняла попытку наступления в Запорожской области, но получила жёсткий отпор” (Южный Плацдарм, 12.07.2022);

“Украинская армия предприняла попытку наступления в Запорожской области, но получила жесткий отпор и бежала, сообщил РИА Новости член главного совета ВГА региона Владимир Рогов” (Токмак Сегодня, 12.07.2022).

Насправді, ніхто нікуди не біг. У зведенні Генштабу за поточну добу повідомлялося, що ЗСУ тримає оборону і не йде у контрнаступ на Запорізькому напрямку.

Фейк: ВСУ вдарило по складу гуманітарної допомоги/Каховській ГЕС/складу з селітрою, 7 загиблих і  40+ постраждалих

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

Семеро погибли и около 40 человек ранены в результате украинского удара по Новой Каховке” (Токмак Сегодня, 12.07.2022);

“Глава городской ВГА Владимир Леонтьев рассказал о последствиях удара по Новой Каховке. По его словам, те, кто это сделал, знали, что среди прочего на складах хранилась селитра, и своей цели они достигли – практически повторили взрыв в Бейруте”. (Токмак Сегодня, 12.07.2022);

“Этой ночью ВСУ нанесли удар по Новой Каховке, в результате которого разрушены мирные районы, оптовые базы, а также сдетонировали минеральные удобрения. Семьям пришлось часами укрываться, стараясь как можно дальше находится от окон. Сейчас на улицах города вместо домов — руины, выбиты стекла, двери, сотни граждан оказались без квартир. (Энергодарский Связной,12.07.2022);

“Семеро человек погибли и около сорока ранены в результате удара по Новой Каховке в Херсонской области. Шестерых детей спасли из-под завалов, семь человек пропали без вести” (Владимир Рогов, 12.07.2022);

“В результате удара ВСУ по Новой Каховке серьезно пострадал склад с гуманитарной помощью, который находился недалеко от места взрыва, — глава ВГА Новой Каховки Владимир Леонтьев” (Энергодарский Связной,12.07.2022);

“Последствия обстрела ВСУ Новой Каховки — повреждены 65 домов, 3 завода и почти 250 магазинов” (Владимир Рогов, 13.07.2022);

Також, вже в херсонських пабліках колаборантів активно нагромаджували версії щодо обстрілів українськими військовими мирного населення.  Варто зауважити, що постраждалі серед цивільних, які мешкали поруч з Каховською ГЕС, справді були. Проте зважаючи на те, що склад детонував потім майже добу, версії про «селітру», «гуманітарку» та продовольчі хаби — відверта маніпуляція і брехня, аби заплутати місцевих та налаштувати їх проти України.

Насправді, у ніч проти 8 липня ЗСУ підірвали арсенал російських військ, детонація боєприпасів тривала до ранку. Було знищено близько 150 військових РФ, зокрема – генерал та ще п’ятеро офіцерів, про що повідомив речник Одеської ОВА Сергій Братчук. Загиблих цивільних українців в результаті цього немає.

Фейк: В Енергодарі попереджений теракт, який готувався ЗСУ проти мирних співробітників АЕС

На Запорожье сообщили об обнаружении самодельного взрывного устройства в Энергодаре” (Владимир Рогов, 17.07.2022);

“В Энергодаре предотвращен теракт — на остановке в центре города обнаружили самодельную взрывчатку” («Южный Плацдарм» 17.07.2022);

Самодельное взрывное устройство обнаружили на остановке в центре Энергодара (Энергодарский Связной, 17.07.2022).

Текст таких дописів супроводжувався двома фотографіями – окремо із зображенням зупинки і  окремо з якимось пакунком в скотчі і резинкою для волосся з написом маркером «ВСУ» (українською — ЗСУ), «AZ» та «PV».

Повідомлення окупантів про українських диверсантів, які заклали вибухівку на зупинці в Енергодарі, — виявилось фейком. Це підтвердив і міський голова Енергодару Дмитро Орлов на своїй офіційній Telegram-сторінці.

Фейк: Токмак обстрілюють “терористи Зеленського”

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

“Сегодня утром террористы Зеленского обстреляли мирный Токмак в Запорожской области” (Владимир Рогов, 11.07.2022);

“Местные жители сообщают, что ВСУ нанесли удар по мирному городу” (Южный Плацдарм 11.07.2022).

Насправді, ЗСУ вразили ворожі склади боєприпасів в окупованому Токмакуна території місцевого ковальсько-штампувального заводу. 

Фейки: Мешканець Приазовського району Запорізької області готував теракт. У нього знайшли арсенал зброї

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

“Теракт с использованием самодельного взрывного устройства готовил житель Приазовского района Запорожской области” (Южный плацдарм, 15.07.2022);

“Задержан готовивший серию терактов агент украинских спецслужб” (Владимир Рогов, 15.07.2022).

Немає жодного підтвердження, що  цей “затриманий” насправді існує. У тексті немає ані його фото, ані інформації про дату його народження, запобіжний захід тощо, що завжди є у повідомленнях пресслужби поліції або інших правоохоронних органів.

Фейк: Терористи Зеленського вбивають мирних мешканців у Вінниці

“Террористы Зеленского убивают мирных людей уже и в Виннице. Работа ПВО боевиков Зеленского над центром Винницы спровоцировала большие разрушения и жертвы среди мирного населения” (Владимир Рогов, 14.07.2022);

Ещё одно подтверждение того, что на постукраинском пространстве, подконтрольном режиму Зеленского, окончательно сформировано террористическое новообразование УГИЛ (https://t.me/vrogov/3283)*, которое помимо массовых убийств местных жителей ещё и активно занимается нелегальной торговлей оружием. Удар по дому офицеров в Виннице был нанесён в момент встречи покупателей и продавцов западного оружия, сообщает  Незыгарь”  (Владимир Рогов, 14.07.2022)

Це фейк. Міністерство оборони рф підтвердило, що 14 липня російська армія під час удару по Вінниці цілилися у Будинок офіцерів — цивільний об’єкт, який функціонує як концертний зал. Позицію міноборони рф процитувало пропагандистське “РІА Новости. Фейк і те, що там відбувалася якась нарада з приводу “нелегальної закупівлі зброї”. Попри свою назву, Будинок офіцерів не є військовим об’єктом та функціонує як культурний простір, у якому організовують концерти. Наприклад, у день обстрілу Вінниці у цій будівлі мав відбуватися виступ співачки ROXOLANA.

Фейки: Ракетний удар по Запоріжжю був нанесений по «галіційським нацистам», які перебували на підприємстві, а також На Запоріжжі розкрито збройну майстерню укронацистів

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

У колаборанта Володимира Рогова, нагадаємо, члена окупаційної адміністрації Запорізької області, є два “пунктики”: перший стосується “галіційських нацистів”, які йому вбачаються по усій Україні, а другий — міфічне УДІЛ (“Українська держава  Івано-Франківська і Львова”). З ними він, судячи з усього, бореться і в сні, і наяву. Тож, коли 13 липня російські ракети поцілили по запорізькому підприємству, яке не мало жодного стосунку до зброї і військових, Володимир Рогов одразу заявив, що ракета була спрямована на знищення «галіційських нацистів». «Перевірено Запоріжжя» розібрався з заявою колаборанта і з’ясував, що це маячня, їх не могло бути на підприємстві, бо  “галіційських нацистів” не існує ні в Запоріжжі, ні взагалі в природі. До речі, і не існувало, про що тут можна прочитати експертну думка фахівця. 

Коли через кілька днів в телеграм-каналі з’явився допис Рогова про те, що на  Запоріжжі розкрито збройну майстерню укронацистів, де “боевики Зеленского переделывали в своей мастерской оружие, а также изготавливали боеприпасы”, ми можемо точно сказати, що це фейк. По-перше, через те, що жодного доказу, який надають в  таких випадках правоохоронці, не надано. По друге, повторимося, ніяких “укронацистів”, як і “галіційських нацистів” просто не існує в природі.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

До таких же безпідставних звинувачень можна віднести і інші вкиди колаборантів. Зокрема,про “наслідки базування іноземних найманців у приміщеннях Лисичанського краєзнавчого музею та дитячої бібліотеки”, причому найманці ніби були одягнені в чорну форму і спілкувалися невідомою городянами мовою. Хоча цьому немає підтверджень, а є реальні відео від місцевих мешканців зі зруйнованими будівлями в результаті ворожих обстрілів. Або про те, що “ряд британских военнослужащих признались, что британский спецназ в Афганистане соревновался, какое подразделение убьет больше безоружных людей. Сейчас британский спецназ официально находится на Украине и выполняет точно такие же, как и в Афганистане «задачи» (Токмак Сегодня, 15.07.2022). Або про те, що українського бойовика знайшли агітаційний плакат для дітей, на якому ще до початку російської спецоперації Ростовська, Воронезька та Білгородська області були включені до складу України. Українцями також відзначено низку територій Польщі, Словаччини, Румунії та Білорусії” (Токмак сегодня, 13.07.2022). 

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

До речі, про ці глобальні плани. Нагадуємо, що якщо ви бачите інформацію від “РИА Новости”, згадайте, що це видання фінансується з бюджету рф і системно розповсюджує дезінформацію про Україну. На сьогодні не існує жодної офіційної згадки про плани українських військових чи держави Україна захопити і включити до свого складу зовнішні території, які не належать Україні за законом. Окрім того, Україна постійно заявляє про недостачу зброї і ресурсу для таких глобальних намірів. Але ключове в цій логіці те, що це росія напала на Україну і захопила її території. Тому звинувачення українських військових в тому, що вони планують захопити території інших країн, безпідставні і є частиною російської військової операції, покликаною виправдати дії окупантів.

Соціалка і “рятівні” операції російських окупантів

Майже кожен п’ятий фейк, або 18% від загальної кількості фейків, стосувалися соціальних проблем жителів окупованих територій. Зазвичай дописи в телеграм-каналах мали один контекст: ми вас рятуємо від занепаду, а Україна і її злочинна влада нам заважає, як до цього заважала і вам. Тож, в  основному, окупанти розповідали, як вони все відновлюють і готують “щасливе завтра” для запорожців. Правда, зазвичай, це була брехня.

 Фейки: з ДНР/Криму/Росії в Запорізьку область прокладуть газову трубу

Майбутній час і відсутність конкретних термінів обіцянок колаборантів і окупантів — одна з фішок їх комунікації з громадянами. Перевірити неможливо, притягнути до відповідальності також. Один з головних фейкових трендів цього тижня — міфічна газова труба, яка має прокластися чи то з ДНР, чи то з анексованого Криму, чи то з Росії, чи то ще звідкілясь, а все через “решения Киевской стороны о перекрытии поставок газа” (Владимир Рогов,  12.07.2022, Новый Мелитополь, 12.07.2022, Токмак Сегодня, 12.07.2022, Типичная Акимовка, 14.07.2022, Южный Плацдарм, 14.07.2022, Администрация города Днепрорудное, 14.07.2022). При чому протягти її обіцяють “Скоро!”

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

Вся ця демагогія — маніпуляція і фейк. Колаборанти брешуть як про те, що газ відключила “київська влада”, так і про своє “скоро”.

Насправді Мелітополь та інші населені пункти Мелітопольського і Василівського районів Запорізької області залишились без газу через пошкодження внаслідок ворожого обстрілу магістрального газопроводу в селі Мирне Пологівського району. До цього, зокрема, на початку червня також було пошкоджено газовий магістральний трубопровід біля Полог. Без газопостачання залишилось місто Пологи і Гуляйполе. Загалом, 267 населених пунктів області на сьогодні без газопостачання — це 65% від всіх газифікованих населених пунктів. З початку російської агресії всі послуги життєзабезпечення надавались безперервно. Лише у разі руйнувань ворогом ці послуги припинялись до моменту їх відновлення. 

Що стосується швидкості прокладання труби, то, як стверджують українські спеціалісти, наразі немає натяків навіть на проєктну документацію, що само по собі займає достатньо часу. “Хоча, проєкти можна фантастичні будувати, але це діло не швидке”, — розповів ”Перевірено.Запоріжжя” про це і не тільки керівник обласного департаменту ЖКХ Віталій Литвиненко.

Фейки: окупанти відновлюють дитячі садки, ремонтують колектори і дороги

Власне, в такому ж форматі окупанти пишуть про всі свої “благодєянія”. Зокрема, що не заборонять навчання українською. Насправді, це брехня. Або як “незабаром” відкриють великий дитячий садок в Якимівці. Насправді, ні. Або як вони вирішили “багаторічну проблему з аварійним колектором”. Це повна профанація і маячня. Або що в Мелітополі КП “Чистота” збільшила парк техніки для вивозу сміття до 5 сміттєвозів. Але в КП було 5 сміттєвозів вже в 2017 році. Чи ось як вони починають ремонт дороги, яка була відремонтована українськими підрядниками ще в 2020 році. Тобто окупанти брешуть в особливо великих розмірах і, судячи, з інтенсивності цієї брехні, зупинятися не збираються.

Дискредитація України і всього українського

Чи не найбільшу групу фейків з суспільно-важливої такої тематики складають фейки про врожаї на території Запорізької області, які окупанти знищують або крадуть і вивозять за межі області. Поки вони це роблять, на інформаційному рівні вони конструюють альтернативну реальність, де “нова російська влада” — рятівники запорізького врожаю і місцевих фермерів, а Україна і українці — злочинці, через яких в світі розвивається продовольча криза. Загалом ми нарахували 11% від загальної кількості виявлених фейків, спрямованих на дискредитацію України і української влади .

Фейки: окупанти сприяють запорізьким фермерам у продажі свого врожаю

“Местная власть идёт на встречу сельхозтоваропроизводителям по всем вопросам” (Типичная Акимовка, 13.07.2022);

“Около 100 тысяч тонн зерна нового урожая отправятся с освобождённых территорий на экспорт через морской торговый порт города Бердянска. Сельхозтоваропроизводители Запорожской области заключили экспортных контрактов на ещё 150 тысяч тонн зерна”(Евгений Балицкий,  Типичная Акимовка, 17.07.2022).

Насправді багаточисленні дописи про успіхи з урожаєм, формуванням держфонду зерна, створенням Державної зернової компанії, яка закуповуватиме зерно у фермерів і дбатиме про «розвиток сільськогосподарського кластеру області», про які розповідають колаборанти, лише ширма для рейдерства і примусу запорізьких фермерів віддавати свої врожаї окупантам. Окупанти занижують ціни на закупівлю зерна,  незаконно захоплюють власність приватних підприємств, зокрема, припортовий елеватор підприємства «Нова Хортиця» у Бердянську, завантажувальний комплекс «Аскет Шипінг» у порту Бердянськ, елеватори підприємств «Кернел», «Оптімус» та інших зернотрейдерів» і змушують фермерів, по суті, віддавати врожай повністю на умовах окупантів.

Фейки: Україна і ЗСУ вивозять/знищують пшеницю на полях Запорізької і Херсонської областей

Как и во время оккупации Украины в Великую Отечественную, с Украины фурами вывозят зерно под охраной полицаев украинских полицейских («Энергодарский Связной», 11.07.2022);

Украинская сторона целенаправленно поджигает поля с пшеницей в Запорожской области, расположенные на линии боевого разграничения (Владимир Рогов, 15.07.2022);

“Внимание! Найден истинный виновник грядущего голода в мире. Украинский вертолет сжигает пшеничное поле в Херсоне”  (Владимир Рогов 15.07.2022).

Всі ці закиди — неправда. По-перше, “фурами” зерно з України вивозять окупанти. Про це вони самі сказали на черговому фейковому засіданні ротом Євгена Балицького. Зокрема, про те, що “зерновые перевозились железнодорожным и автомобильным транспортом”, а тепер їх просто вантажать на кораблі, повідомив самопроголошений губернатор області, колаборант Євген Балицький.

По-друге, фейком є і закиди про цілеспрямовані підпали полів з пшеницею на Запоріжжі українською стороною. До речі, саме Рогов постійно педалює тему таких же “злочинів” української сторони в Херсонській області. Насправді, поля горять через постійні артобстріли, що виникають через спроби російських окупантів просуватися територією області. Наприклад, за останній тиждень, повідомили в пресслужбі ДСНС у Запорізькій області “Перевірено.Запоріжжя”, вогнем було пошкоджено близько 150 га полів. Щоденно у зведенні рятувальників йде мова про пожежі цивільних об’єктів та полів, найкритичніша ситуація у Пологівському районі. Крім того, 15 липня ворог бив по Запорізькій області, внаслідок чого вкотре зайнялися поля у Василівському та Пологівському районах на загальній площі близько 35 га. Як повідомляє голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашок пожежа була сильною і вогонь перекинувся і на землі Дніпропетровської області.

Фейк: українські пожежники почали співпрацю з самопроголошеною владою Бердянска

Намагаються окупанти показати і “співпрацю” з ними представників українських державних установ. Наприклад, 16 липня на  каналі «Бердянск Актуально» з’явилася інформація, що “Возобновившее весной свою работу бердянское городское управление МЧС сегодня уже в полную силу выполняет свои функции”. На відео, додане до допису, якийсь чоловік стерджує, що співробітники ДСНС були безвідповідальні і просто погані. 

Насправді,  українські рятувальники відмовилися співпрацювати з окупантами і отримувати від них гроші, але якийсь час залишалися у місті та гасили пожежі. Пізніше пожежну частину було евакуйовано на підконтрольну Україні територію.

Фейк: Україна проводила на місцевій АЕС заборонені експерименти

“Член Главного совета администрации Запорожской области Владимир Рогов сообщил, что на Запорожской АЭС во время её нахождения под контролем украинской власти проводились запрещенные эксперименты. …По его словам, согласно регламенту, зафиксировать все противоправные действия киевского режима на АЭС должны специалисты из Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).” (Владимир Рогов, 13.07.2022);

«Режимом Порошенко-Зеленского на АЭС были санкционированы запрещенные эксперименты. Начиная от большого количества ядерных материалов, которые не нужны для работы станции и не могли появиться в результате работы её реакторов, и заканчивая массой других интересных моментов» (Энергодарский Связной, 13.07.2022).

Це — фейк. Можливо, для окупантів і колаборантів є недосяжним знання про наявність сховищ відпрацьованих ядерних відходів, але вони точно знають, що приїзд МАГАТЕ для них — спроба узаконити свою присутність на цьому об’єкті. «Нема потреби нікому там нікуди приїжджати. Ядерний матеріал не рухається, а телевізійний сигнал з’явився. Задля справедливості треба сказати, що пан Гроссі робив свою заяву в той період, коли сигнал не було відновлено. Наразі я не бачу необхідності туди їхати», — прокоментував такі закиди колаборантів представник “Енергоатому”. Що ще не так з такими заявами колаборантів, — читайте тут.

І трохи про США

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 11 - 17 липня 2022 року

Тема агресивного і безпринципного США, а також Заходу, що майже загинув через санкції Росії, — окрема болюча тема колаборантів. Цього тижня вишенькою на торті стала заява Володимира Рогова пор те, що “американці готують бактеріологічний удар у Києві”.

У розлогому дописі з рекомендаціями, як варто підготуватися до такого жахіття жителям Запорізької області (зокрема, запастися продуктами на два тижні, закупити воду, зняти гроші з рахунків (!) і конвертувати  їх (!!) в готівку), Рогов, серед іншого, підтверджує вірогідність бактеріологічної атаки терміновим закриттям консульства США в Одесі і посольства в Києві. 

Однак це повна маячня хоча б тому, що останній раз консульство США в Одесі працювало в 1918 році,  коли його закрили у зв’язку з Громадянською війною. Тож, “конвертувати гроші в готівку”, аби врятуватися від бактеріологічного удару не варто.

Також цього тижня ми читали фейки і розбирали маніпуляції про економіку, освіту, діяльність російської армії. Далі буде.

*Моніторинг фейків і маніпуляцій проводився з 11 по 17 липня 2022 року. Загалом було проаналізовано 870 повідомлень в 14 телеграм-каналах колаборантів і самопроголошеної влади на окупованих територіях Запорізької області, із них 209 маніпуляцій і 101 фейк.

Методологія дослідження включала в себе кількісний аналіз маніпуляцій і фейків,а  також тематичний аналіз фейків які розповсюджуються в Телеграм-каналах колаборантів на окупованих територіях Запорізької області.

Аналізувалися такі Телеграм-канали: «Владимир Рогов”, «Южный Плацдарм”, «Администрация Города Мелитополь”, «Вежливые и Заботливые”, «Бердянск ZaVtra”, «Энергодарский Связной”, «Энергодар Сегодня”, «Новый Мелитополь”, «Бердянск.Актуально”, «Администрация города Днепрорудное”, «Типичная Акимовка”, «Мелитопольская районная администрация”, «Балицкий Евгений”, «Новая Кирилловка”, «Токмак Сегодня”.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» та командою Перевірено.Запоріжжя і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.

[ad_2]

Источник: 061.ua

Добавить комментарий